Život je pohyb Usmívající se blog pro neposedné duše

Namibie pokračování

20. června 2016 v 23:00 |  NAMIBIE 2015

Pokračování - část 2.

Opouštíme Swakopmund a zastavujeme se v Moon Valley- měsíčním údolí

V poušti rostou záhadné rostliny Welwitchia Mirabilis- Welwitschie podivná je vytrvalá stálezelená rostlina, je pojmenovaná po svém objeviteli, jímž byl průzkumník, botanik, cestovatel a lékař jménem friedrich Welwitsch.Večer přijíždíme do Hammerstein lodge . Zítra nás čeká jízda podél koryta řeky Tsauchab, na jehož konci přesedneme do terénních vozů, abychom překonali poslední kilometry hlubokého písku a dosáhli jednoho z nejpozoruhodnějších míst Namibie - totiž Sossusvlei neboli magického shromaždiště vody. Tahle okouzlující bílá pánev obklopená věkovitými stromy Camelthorn a impozantními oranžovými dunami je pravou pastvou pro oči. Tady končí svou pouť voda řeky Tsauchab, která nedokáže vzdorovat pásu nenasytných písečných dun a tudíž nikdy nedosáhne oceánu. Ranní měkké světlo a scenérie Sossusvlei platí mezi fotografy za zázrak.

Projíždíme parkem Naukluf do Sosusvlei -volně přeloženo jílovité pánve, zde v době děšťů končí svoji pouť řeka Tschauchab a vsakuje se do země nebo vytvoří jezero, které pak v době sucha opět vysyschá .Duny mají svá čísla, nejvyšší je Duna 45- má přes 350-400 m- výška se mění.
MRTVÉ ÚDOLÍ


(DALŠÍ FOTO V GALERII)
Namib Sand Sea neboli písečné moře bylo zapsáno do seznamu UNESCO jako světové dědictví 21.6.2013 a je jedinou pobřežní pouští na světě , která má rozsáhlá dunová pole ovlivňovaná mlhou. Pokrývá oblast pře 3 miliony hektarů a ochranou zónu 899,500 hektarů , místo se skládá ze dvou dunových systémů, jeden starší zpola zpevněný překrytí mladším dosud aktivním.Pouštní duny se formují přenosem materiálu z tisíce kilometrůvzdáleného vnitrozemí a to pomocí řek, větru a oceánských proudů.

Vyjíždíme z brány parku .Teplota již vystoupala na svůj běžný průměr tedy přes 39 stupňů a my se zastavujeme u kaňonu Sesriem.Majitel Hammerstein logde má malou soukromou ZOO, která se lyší od jiných tím, že do klece můžete vstoupit. Průvodkyni nám tu dělá Anita ze Stugartu, mladá studentka.K Leopardovi do klece už ale nechodí nikdo, žil od mala s majitelem, chodil s ním i nakupovat a spal v posteli, pak ale vyrostl a začal kousat, po jednom z incidentů ho raději umístil do výběhu. Evidentně se mu to nelíbí.
Gepardí kočky se válí ve stínu, naše návštěva jim nevadí.Dovolí nám pohladit si ji po hlavě .Dokáže běžet 120 km/hod a má zrychlení 68 km za 3 vteřiny. Jedekrát za 2 dny dostane 4-5 kg masa .

S leopardem se kamarádit určitě nebudeme :


Ráno odjíždíme přes Mariental do Windhoeku - cesta tak na 6 hodin. A pak už jenlet domů. :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jane Jane | Web | 28. června 2016 v 11:06 | Reagovat

Ten gepardí pohled říká vše - skvěle zachyceno ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama