Život je pohyb Usmívající se blog pro neposedné duše

Přechod Krkonoš 2016

6. září 2016 v 22:16 |  KRKONOŠE

Den první 1.9./ čtvrtek

Trasa: Harrachov- Labská Bouda-Mužské Kameny-Dívčí Kameny- Petrovka- Špindlerovka-Bouda U Bílého Labe- Luční Bouda- Výrovka - ca 30 km


Nejdříve se však musíme dostat do Harrachova. Z Plzně je to poněkud komplikované. Možnosti jsou v podstatě dvě: buď nechat auto v Praze na Černém mostě a nebo ve Vrchlabí. Vzhledem ktomu, že v Praze zmizí denně 2 Oktávky , což jsme již na vlastní kůži letos pocítili, volíme tu druhou. Bohužel různé zácpy a bouračky nás zdrží natolik, že poslední bus v 18,17 nám ujede před nosem Plačící. Naštěstí majitelka penzionu Jitka je tak laskavá, že nás při svém návratu domů ve Vrchlabí vyzvedne a tak jsme si ještě stačily prohlédnout náměstí i zámek.

ZÁMEK VE VRCHLABÍ


PENZION JITKA

Penzion Jitka je pěkný a dobře vybavený. Po snídani nás čeká krásný slunečný den a cesta bez lidí přes Mumlavský vodopád až na Labskou boudu. Všude jsou krásné modré a někdy i bílé krkonošské hořce, správně: hořce tolitovité (Gentiana asclepiadea)Nevýhodou krkonošských cest je jejich modernizace- povrch je převážně asfaltový a nebo dlážděný kameny a tak je pro chodidla ne příliš pohodlný. Přestože svítí slunce a je teplo viditelnost není právě nejlepší pro fotografování.


MUMLAVSKÝ VODOPÁDLABSKÁ BOUDA


KAMENNÉ CESTIČKY


KAMENNÉ MOŘE


PANORAMA - V POZADÍ AREÁL SVATÝ PETR VE ŠPINLEROVĚ MLÝNĚ


DÍVČÍ KAMENY


ERLEBACHOVY BOUDY


CESTA K BÍLÉMU LABI


BOUDA U BÍLÉHO LABE


BÍLÉ LABE


LUČNÍ BOUDA

Stavíme se na Špindlerovce alespoň na polévku. Hrají si tu na hogo-fogo- především podle cen. Polévka za 60 Kč je nejlevnější a vůbec není dobrá. Tohle zařízení tedy nikomu na jídlo nedoporučuji.
Původně jsme chtěly přespat na Luční boudě. Překvapením však bylo "nejlevnější" ubytováníve dvoulůžáku s vybavením z 60 let a společným příslušenstvím s dalšími 3mi pokoji na chodbě za 1800 Kč! Raději popojdeme o 2,5 km dál na Výrovku, kde se vyspíme za 450 Kč s WC a sprchou na pokoji- vybavení také ze 60 let, ale v restauraci WiFi free!
A také tu vaří celkem dobře a mnohem levněji, tedy za normální ceny. K snídani dokonce domácí borůvková marmeláda a majitel je příjemný člověk.

SNĚŽKA


PAMÁTNÍK OBĚTEM HOR (jsou tu vypsána jména obětí od 18. století. Příčina smrti se střídá: zmrzl, spadl, zmrzl, zavalen lavinou)


VÝROVKA s výrem nad vchodem


VÝHLED DO ÚDOLÍ PECE POD SNĚŽKOU V POZADÍ ČERNÁ HORA

Den druhý 2.9./pátek


Trasa:
Výrovka- Luční- Sněžka- Jelenka- Pomezní Boudy- Dolní Malá Úpa- Spálený Mlýn- ca 19 km


Po snídani jdeme zpět na Luční Boudu. a dál na Sněžku, všude je mlžný opar, ale je teplo a neprší. Cesta na bývalou Obří Boudu mezi Kletí je příjemným zpestřením. Pod Sněžkou už přibývá turistů, především polských občanů. Na Sněžce je živo. Většina lidí se sem dopraví lanovkou a také s ní odjede. Dáme si pití a razítko v nové poštovně a jdeme dál na Jelenku.


RANNÍ VÝHLED Z OKNA VÝROVKY


CESTA RAŠELINIŠTĚM A KLETÍ NA SNĚŽKU


POD SNĚŽKOU


OBŘÍ DŮL

KONEČNĚ NA VRCHOLUPOŠTOVNA (1603 M.N.M)


Cesta z kopce není moc příjemná, je víceméně po "schodech" dlážděných kameny na výšku, takže člověk musí dobře dávat pozor , aby si nezvrkl nohu. Na Jelence se opět stavíme na jídlo, je sice levnější než na Špindlerovce (polévka 40 Kč),ale není o moc lepší a obsluha nevypadá, že by jí práce a hosté působily velkou radost. S nostalií vzpomínám na výborné polévky v bufetu na Churáňově :-). Nic dalšího si raději nedáme (hranolky, klobásy a pod...).


CESTA DOLŮ


JELENKA


DOLNÍ MALÁ ÚPA

Přestože se počasí hodně mračí, nakonec se v Malé Úpě celkem vyčasí a my si v klidu vychutnáme náš rohlík se sýrem na lavičce u opuštěné ubytovny NP Krkonoše.
V Dolní Malé Úpě je na pohled kromě kostela i pěkná restaurace, která nabízí palačinky s borůvkami a pěkné posezení venku, ale nechceme riskovat zpoždění a tak jdeme rovnou do Spáleného Mlýna, kde už tak pěkná restaurace není. Palačinky sice mají také, ale borůvky už ne. Škoda. Bus v 16,15 do Svobody nad Úpou stíháme a odtud pak do Vrchlabí také. Auto naštěstí stojí na svém místě.
Krásný výlet, jen cesta domů zas něco přes 3 hodiny-tetokrát bez zácpy.

Další foto je v galerii "Krkonoše" :http://alpos.blog.cz/galerie/krkonose
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mirka Mirka | Web | 7. září 2016 v 15:17 | Reagovat

Parádní popis, i fotografický! Je vidno, že do kr´konošských bud dorazila moderna v podobě odporných drahých polévek....Jojo, kdysi to bylo o nečem jiném. A proč se mi ta Labská vůbec nelíbí?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama