Život je pohyb Usmívající se blog pro neposedné duše

Štola č.1, muzeum a Klínovec

28. září 2016 v 23:17 |  LÁZNĚ JÁCHYMOV

Středa, svátek 28.9.

Naštěstí mám ve svátek jen dvě procedury a tak můžeme s Hankou zbytek dopoledne strávit ve štole č. 1 a v muzeu v bývalé mincovně. Moc zajímavé věci. Štola je sice vněkterých místech také dost hluboko - 100m pod povrchem, ale vchází se z úbočí , nemusí se nikam fárat. je to spíše připomínka těch zlých časů perzekuce za komunistů. Byl tu sice pracovní tábor také za nacistů , ale traduje se , že za komunistů bylo mnohem horší zacházení. Bylo by to na dlouhé smutné povídání. Tato štola, ale úspěšná nebyla- žádné zajímavé rudy se tu nenašly a tak se využila alespoň na muzeum. Také Muzeum/mincovna na náměstí je poučné, tady je především hodně historie, vzorky nalezených minerálů, rud a kovů. samozřejmě i slavný smolinec, ve kterém madame Curie objevila rádium. Dále různé mince, dobové fotografie a znovu ta hrozná historie poválečných politických vězňů- místo, aby je odměnili, že bojovali proti nacistům , tak zavřeli mučili a stříleli. Někteří umírali vysílením- dokonce je ani nevydali příbuzným, aby je mohli pohřbít- prý proto, že jsou obzvlášť nebezpeční...nemám slov.
Odpoledne jedeme autobusem na Boží dar a jdeme se podívat a historický hraniční kámen trojmezí-V nadmořské výšce 1.165 metrů - kousek za větrníky - se do dnešní doby dochoval historický hraniční patník s erby, který pochází z doby Marie Terezie. Dříve stával na trojmezí mezi Českými zeměmi (Rakousko-Uherskem), Saskem, a panstvím Schwarzenbergů.Na trojbokém mezníku je vytesán letopočet 1544 a krásně kolorované znaky historických panství, které se zde stýkaly (Jáchymov, Horní Hrad a Saska).
Dále pokračujeme na Klínovec, je tu jen pár lidí- nejspíš to bude tím, že je tu jen pěkná kamenná rozhledna a žádná resturace- zbytek budov je v dezolátním stavu již delší dobu. Výhled by byl pěkný, ale není příliš jasno. Po žluté pak scházíme do Suché- obce, kterou jsem již popisovala dříve, teď si alespoň prohlédneme kostelík, který nyní slouží na výstavy a koncerty a dále po silničce do Jáchymova.
Nesmíme však zapomenout skvost lázeňské části a tak ještě nahlédneme do Rádium paláce- nádhera! No dvoulůžák se snídaní bez 50 Kč rovné 3000,- Kč, no nekup to...
Budova byla stavěna podle projektu Gustava Brinningena v letech 1910-1912. Stavbu vedl vídeňský architekt Burian. Celkové náklady stavby dosáhly tehdy 13 milionů korun.
Hotel byl vybudován pro exkluzivní mezinárodní společnost a byl hodnocen jako jeden z deseti nejluxusnějších hotelů Evropy. Samozřejmostí byla tekoucí studená i teplá voda na každém pokoji, telefon, elektrosignalizace a v přízemí přepychové společenské prostory.Stojí za to. Budu se tam muset vypravit alespoň na jeden koncert.


VCHOD DO ŠTOLY Č.1NÁMĚSTÍ S KAMENY SYMBOLIZUJÍCÍMI ŠTOLY V JÁCHYMOVĚ


MINCOVNA S MUZEEM


SMOLINEC


MINCE


BOŽÍ DAR


NÁMĚSTÍ NA BOŽÍM DARU


TROJMEZÍTROJMEZÍ Z DOBY MARIE TEREZIE


KLÍNOVEC


KOSTELÍK V SUCHÉ


INTERIÉR RADIUM PALÁCE


RÁDIUM PALACE


NA TERASE

DALŠÍ FOTO V GALERII LÁZNĚ JÁCHYMOV
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | Web | 29. září 2016 v 6:13 | Reagovat

Ta chata  na Klínovci je pěkně devastovaná, pamatuju, jak ještě fungovala a byla super!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama