Život je pohyb Usmívající se blog pro neposedné duše

Mattoniho Kyselka

3. října 2016 v 23:44 |  LÁZNĚ JÁCHYMOV

Pondělí, 3.10.

Hodně se ochladilo a začalo pršet. Pod kopci je ale zatím lépe. Vydala jsem se do Ostrova, abych koupila nějakou čepici. Ale marně, nikde není žádný takový obchod není, jen jeden vietnamský a čepice nic moc. Vydala jsem se i na náměstí - tedy nové náměstí. Je to typický příklad socialistického realismu. Je obklopené domy asi z padesátých let a paneláky.
Přejíždím tedy do Mattoniho Kyselky. Je teď v centru pozornosti, protože právě běží v televizi seriál o Heinrichu Mattonim.
Při příjezdu nejkratší cestou z Ostrova přes Velichov nejdříve objevím Radošovský most. Asi jediný dřevěný krytý tohoto druhu u nás. Jeho historie je poměrně stará . Dne 16.4.1364 císař a král český Karel IV. povolil měšťanům ostrovským postavit dřevěný most přes Ohři ze Vsi Velichova a udělil jim privilegium vybírati clo na radošovské celnici- říká kronika. Samozřejmě, jak už to bývá, byl několikrát zničen a vyhořel a znovu několikrát opraven. Naposledy vyhořel v roce 1986, opraven do dnešní podoby byl v roce 2001.
Již v 16. století byly také známé léčivé účinky zdejších pramenů, postupně se měnili majitelé a byly stavěny nové budovy. V roce 1867 kupuje ottův pramen v Kyselce Heinrich Mattoni od hraběte Černína.
Podrobněji najdeme historii zde :
Jako lázně byla provozována prakticky do roku 1991- naposledy jako státní dětská léčebna, která byla v témže roce uzavřena a v roce 1992 zprivatizována a později několikrát převedena do dalších rukou.Závod západočeských zřídel v těchto létech koupila v roce rodina Pasqualle (část bydlí v Praze a část ve Švýcarsku a Rakousku). Před rekostrukcí stáčírny a vystavbou nového závodu byly výroba okolo 170 tisíc hektolitrů minerálky ročně.
Je tu parkoviště pro kamiony, které jezdí jeden za druhým a nakládají Mattonku. Kde se pořád ta voda bere? Doufejmě , že jednou nebude pravdou reklamní slogan : "Mattoni už není :-)".
Historické budovy, které vznikly za Henricha Mattoniho jsou v dezolátním stavu, vila Vilemínka, stáčírna, Mattoniho vila i Ottova kolonáda, ale vypadá to, že se na nich snad něco dělá. Opravená je busta Dr Löschnera, vodopád, lesní kaple , kaple sv. Anny, kam se chodil modlit Mattoni za svoji dcerku, když onemocněla tuberkulozou a nakonec v 15 letech zemřela a také jeho pomník. Je tu i Mattoniho muzeum, v pondělí pochopitelně zavřené. Nad obcí je pěkná rozhledna, kam vede žluté i červená značka, ale tu už jsem nestihla. Tak někdy příště. Natočím si alespoň vodu, teče stále z kohoutku za dohledu samotného Mattoniho ( jeho sochy) v parčíku pod vodopádem. Kohoutek se nemá uzavírat, aby se voda v potrubí neměstnala a nezkazila se. Jen to tam nikdo nenapsal a tak ji občas někdo zavře.


NOVÉ NÁMĚSTÍ V OSTROVĚ


RADEŠOVSKÝ MOST


INTERIÉR MOSTU


STARÝ ZÁVOD


NOVÝ ZÁVOD


STALLBURG- BUDOVA KTERÁ SLOUŽILA JAKO BYTY PRACOVNÍKŮ A NYNÍ TAKÉ


ZCHÁTRALÁ KYSELKA


HEINRICH MATTONI


MINERÁLKOVÝ VODOPÁD


MATTONIHO VILA


LESNÍ KAPLE


VÝHLED NA OHŘI


KYSELKA -KYSIBL (KIESSÜBEL)

DALŠÍ FOTO V GALERII:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama