Život je pohyb Usmívající se blog pro neposedné duše

SRÍ LANKA - část 2 - hory a čaj

22. prosince 2016 v 11:56 |  SRÍ LANKA A MALEDIVY

SRÍ LANKA - HORY A ČAJOVÉ PLANTÁŽE


PONDĚLÍ 28.11.

V 8 hodin odjíždíme na plantáže sira Liptona, respektive na jeho někdejší vyhlídku. Plantáže už dnes samozřejmě patří částečně státu, částečně jiným firmám, protože sir Lipton neměl žádné potomky, odkázal své jmění různým spolkům...Autem dojedeme až k továrně a odtud Tuk-tukem dál k závoře pod kopcem. Pak jdeme mezi čajovými plantážemi asi 30 minut k tzv Lipton seat- vyhlídce kam rád a často pan Lipton chodil a kde přehlížel své plantáže. Dnes je tu jeho socha v životní velikosti a bohužel nějaký vandal mu usekl hrníček s čajem, který držel v ruce, tak už drží jen ouško. Na místě se k nám vrhl místní malopodnikatel, který má vedle kůču, kde prodává občerstvení a čaj. Ačkoli si kromě čaje nikdo z nás nic neobjednal, přinesl mísu s čapati, karbanátky z dhalu (čočky) a chili omáčkou s cibulí. Zatím se dá docela pěkně fotit, ale zdola už stoupají mraky- cumuly. Po cestě pozorujeme tamilské sběračky čaje, které se činí. Trhají buď rukama a lístky hází do pytle na zádech, který je uvázán na hlavě a nebo jakýmsi trháčkem, který vypadá jako trháček na borůvky, ale místo drátků má vpředu něco jako cvakací nůžky. Na nohou mají žabky a přes sebe tuhou zástěru, která je jen částečně chrání před tvrdým roštím čajových kmínků. Čajové keříky tvoří stejně vysoké řady, jen tu a tam nějaká řádka je o něco vyšší, to prý proto, aby je chránila před větrem, který by jim natrhané lístky sfoukával. Keříky se pravIdelně hnojí chemicky. Na zvláštních polích se pěstuje i bio čaj, vysvětluje mi Kemal náš řidič, který je v angličtině velmi zdatný a tak se dozvídám, že pracoval v Korei jako programátor CNC strojů, ovšem nejdříve se musel za 2 roky naučit korejsky, tedy klobouk dolů. Chtěl prýstudovat na univerzitě, ale otec neměl dost peněz a tak šel vydělávat a přitom studoval jazyk. Auto, kterým nás vozí si koupil a manželka má krámek se sárí a doplňky v Kendy. Odváží nás zpět do Haputale, kde nastupujeme na vlak, nejspíš z doby, kdy Srí lanku opustili Britové. Stará diesel lokomotiva táhne asi 3 cisterny, nějaký nákladní vagon a asi 3 osobní vagony třídy 2 a 3. Naštěstí nejsou přeplněné a místo k sezení se najde. Namísto 12,05 odjíždí však až 12,30. Na další stanici stojí opět nekonečně dlouho. Konečně po 1,5 hodině dorazíme s půlhodinoým zpožděním do Demodary. Vagon je celou cestu otevřený- jak okna tak dveře, z nichž vždy průběžně někdo visí ven, někdy jen za jednu ruku. Poté autem odjíždíme do Elly na oběd do restaurace Café Chill, kde velmi dobře vaří i zahraniční kuchyni a odtud pěšky opět přes čajové plantáže na vyhlídku Adams Peak. Bohužel mraky vystoupily nahoru a přes mlžný opar je sice trochu vidět, ale fotografie pěkné nejsou.

RÁNO NA HAPUTALE- Od moře se valí vlhko, ovšem takové krásné počasí jako dnes se slušnou viditelností tu bývá málokdy.


PŘED TOVÁRNOU U ČAJOVÝCH PLANTÁŽÍ SIRA LIPTONA- velké místo na parkování s normálním autem je pro generálního ředitele- jeho náměstci mají vyhrazená malá- tedy tak malá, že zřejmě jezdí Tuk -tukem nebo na motorce.


ČAJ JE VŠUDE, PĚKNĚ V ŘÁDCÍCH...


SBĚRAČKY - původní Tamilky pracují stále za nízkou mzdu


TĚŽKÁ PRÁCE SBĚRAČKY- trhají se jen poslední mladé lístky, pro speciální čaje někdy i s květem


A TO JE ON - SIR LIPTON, tady sedával a přehlížel své úspěšné a velké plantáže čaje, můžeme s ním posedět a představit si tu dobu.
A tady je něco víc o tomto čaji a jeho druzích a přípravě:
a také něco o jeho osobě:


OPRAVDU KOUZELNÉ MÍSTO...


A TEĎ UŽ ZPÁTKY NA NÁDRAŽÍ DO HAPUTALE - nádraží tu mají opravdu krásná, jeden neví jestli to není spíš zahrádka


JEN VLAK JE Z DOB BRITSKÉ KOLONIE A TO UŽ JE HODNĚ DÁVNO...


OKNA I DVEŘE VLAKU JSOU STÁLE OTEVŘENÉ- jednak je dost teplo a jednak si tu bezpečnost moc nehrají- stále někdo visí ven, ale cestou nikdo nevypadl :-). Jízda vlakem je přece radost a událost!!


NEJATRAKTIVNĚJŠÍ ÚSEK CESTY SE STARÝM VIADUKTEM - kousek za ním se cesta kvůli velkému klesání točí ve spirále


A SPIRÁLA SE STÁČÍ POD PŮVODNÍ TRAŤ, aby překonala velký výškový rozdíl


V CAFÉ CHILL vaří dobře, v čele stolu je naše šikovná průvodkyně Růženka, která tady už několik let žije a pracuje jako manažerka hotelu v Kandy


CESTOU NA ADAMS PEAK


A JSME TU ALE SKORO NIC NEVIDÍME...

ÚTERÝ 29.11.

Z Haputale odjíždíme nejdříve na exkurzi do čajové továrny, kde se seznámíme s procesem výroby. Mimochodem , ve výrobě pracují opět výhradně jen ženy Tamilky a je to velmi těžká a tvrdá práce. Vypadá to, že stroje tu zůstaly z doby kdy kolonii Britové opustili a tak pozorujeme dvě zaprášené ženy s šátkem přes ústa a nos jak drží velké síto, přes které prosívají zbytky jemného čaje a všude kolem padá jemný prášek, který se pak zřejmě dává do sáčků. Musí mít pěkně zaprášené plíce a plné oči prachu. V místní restauraci dostaneme na ochutnání čaj BOP- tedy Broken Orange Pekoe* a přilehlé prodejně nakoupíme zelený a černý BOP. Dále pokračujeme přes nejvýše položené město Nuwara Elyia (sinhálsky නුවර එළිය, tamilsky நுவரேலியா) je typické britské městečko v nadmořské výšce 1890 m.n.m. pod nejvyšší horou Pidurutalagala-2.524 m.n.m. Je to oblíbené výletní místo. Srí Lančané mají rádi mlhu a líbí se jim chladnější počasí, je to pro ně exotika. Zastavíme na foto u jezera a poté u staré pošty. Dál pak pokračujeme do Kandy, které má 1,2 milionu obyvatel. Je tu rozlehlá botanická zahrada- vstup 1500 rupií, kde je mnoho místních i exotických rostlin a stromů. Mají tu mimo jiné i stromy kauri, kakaovník, kávovník, zeravy, orchidee a mnoho dalšího. všude je zvláštní tráva, která se nemusí sekat. Poté jdeme na pozdní oběd (16 hod) do města a pak navečer do chrámu budhova zubu. Po prohlídce jedeme do hotelu nad jezerem- hotel Heaven Seven. Ve 20 hod večeře do 21 a už máme dost...zítra zas vstáváme v 6,30!

*PS: ještě k čajům, koho to zajímá tak bližší rozdělení a označení najde zde:


POŠTA V NUWARA ELYIA - horské středisko pro Srí lančany něco jako Špindlerův Mlýn pro Čechy


NA POŠTĚ- jako za starých časů


ČAJOVNA PŘED TOVÁRNOU- i tady slaví vánoce.


JEDNA Z TOVÁREN MACKWOODS LIMITED cestou z Nuwara Eliya


VÝROBNÍ ZAŘÍZENÍ JSOU ZŘEJMĚ JEŠTĚ Z DOBY ZAKLADATELE za britské nadvládyPO OCHUTNÁNÍ ČAJE (nejběžnějšího a nejlevnějšího druhu) nakoupíme v místní prodejně


CESTOU JSME KOUPILI KAKAOVÝ BOB


OBŘÍ STROMY KAURI V BOTANICKÉ ZAHRADĚ


VŠECHNO JE TU OBŘÍ I KOKOSOVÉ OŘECHY- tyto se příznačně jmenují dělové koule- váží několik kg


KDO BY TO ŘEKL, ŽE TAKTO MŮŽE VYPADAT STARÝ FÍKUS


některé květy jsou hodně exotické


OBROVSKÉ MAGNOLIE


ORCHIDEJ NESMÍ CHYBĚT a ještě mnoho dalších- najdete v galerii fotek ze Srí Lanky:


CESTOU NAKUPUJEME SÁRÍ tedy Edita nakupuje - jak se obléká sárí najdete v galerii podrobněji v krocích:
http://alpos.blog.cz/galerie/sri-lanka-a-maledivy-2016#103761563 -klikejte doleva!, jinak těch několik metrů pěkné látky nestojí až zas tak mnoho- něco ke 300 Kč.


JEŠTĚ TANEČNÍ VYSTOUPENÍ KOUSEK OD TEMPLU BUDHOVA ZUBU V KANDY


A "MASOVKA" V CHRÁMU BUDHOVA ZUBU, na který se všichni jedou podívat, ale nikdo ho stejně nevidí, je dobře schován ve schránce- tedy pokud tam nějaký je...CHRÁM BUDHOVA ZUBU V KANDY

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama