Život je pohyb Usmívající se blog pro neposedné duše

SRÍ LANKA - část 3 - náboženská, kulturní a botanická

22. prosince 2016 v 11:56 |  SRÍ LANKA A MALEDIVY

SRÍ LANKA NÁBOŽENSKÁ, KULTURNÍ A BOTANICKÁ


STŘEDA, 30.11.

Po snídani v 8 odjížíme do Matale na prohlídku hinduistického chrámu Sri Mathumaramman Thevasthanam, nejvyšší chrám na celém ostrově -108 stop (svaté číslo) tj. 33 m.. založený v 19 století Tamilci. Je pěkně barevný s nespočetným množstvím postaviček. Při poslední opravě a natírání mu některé postavičky přidali- tentokrát je to úředník s kravatou.
Nedaleko odtud je Aluvihara- budhistická klášterní jeskyně, kde bylo poprvé zaznamenáno Budhovo učení včetně komentářů a pravidel. 500 mnichů psalo sedm měsíců na palmové listy. Zadavatel by l král Vattagamani Abaya -89-77 př.n.l.
Pokračujeme pak do Ranveli - zahrady koření. Průvodce nám dělá místní specialista, ukazuje různé druhy koření, stromy a jejich použití. Vyrábějí se zde a také prodávají a to jak koření tak různé masti. Vanilka, skořice, kardamom, curry směsi, aloe atp. Nakonec dobrovolnicím mezi námi natírá zazračnou mastí obličej včetně jeho masáže. Já si nechám odborně namasírovat krční páteř- je vidět, že místní ví, co dělá- skutečně mi to pomáhá.
Zastavíme se také v dřevařské dílně, kde se vyrábí z různých druhů dřeva, týkového, ebenového a kokosového a mnoha dalších. Sloni, masky, misky, nábytek a další výrobky, které se tu i barví přírodními barvami a umělými baravami.
Předposlední zastávka je Dambula. Rangiri Vihara je další chrám dole s obrovským zlatým budhou 30 m vysokým a po schodech se pak jde na horu, kde je ve skále další Raja Maha Vihara s mnoha Budhy, původně jen v jeskyních ve skále pod převisem, později byla dobudována krytá chodba. je tu několik ležících Budhů v koma a nesčetné množství Budhů sedících v lotosové pozici. Také je tu poslední Srí landský král. Celé je ohraženo elektrickým plotem, aby sem neběhaly nenechavé opičky.
No a v podvečer přichází Lubošova dlouho očekávaná chvíle- projížďka na slonovi kolem jezera. Bohužel se právě pěkně rozpršelo. Po cestě ke slonům nám místní prodají pytlík s nějakými plody jako krmení pro slony. Poveze nás slonice, jméno jsem už zapomněla. Je jí 26 let. Abychom na ní mohli vůbec vylézt musí ji vmanévrovat pod lešení se schody, kam vystoupáme a vylezeme do železné ohrádky na jejím hřbetu. Jakmile vyjedeme už se začne šátrat chobotem směrem k nám a doprovod nám napoví, že očekává krmení. Hází to do sebe, jakoby 14 dnů nejedla- tedy ono je to jak se říká jako bychom dali slonovi malinu. Po několika metrech žrádlo dojde. Jak pomalu jde hází s námi tak, že to vypadá na mořskou nemoc. Občas má chuť se vydat stranou, ale to jí chlapík postrčí holí s bodcem. Vypadá to, že poslouchá. Rychlost má asi tak 2 km za hodinu. Jen zpátky jde pak rychleji - asi se těší, že už se nás zbaví a my konečně taky. Jsme docela promoklí.
V dnešním hotelu je velký bazén, ale horko zrovna na místní poměry není. Přesto si jdeme alespoň na chvíli zaplavat. Zítra zase vyrážíme brzy ráno a bez snídaně!
Edita se k večeři dostaví v nově nakoupeném krásném sárí (2400 rupií tj. asi 280 Kč). Sluší jí to.chrám Sri Mathumaramman Thevasthanam u Aluvihare

muž s kravatou -další detaily v galerii


LEŽÍCÍ BUDHA VE SKALNÍM TEMPLU V ALUVIHARE


ZMODERNIZAVOVANÝ BUDHISTICKÝ MNICH SE DOSTAVIL K MOTLITBĚ S POČÍTAČEM A CHYTRÝM TELEFONEM- to je ale divný budhismus!


V ZAHRADĚ S KOŘENÍM A DALŠÍMI ROSTLINAMI PROCHÁZÍME S ODBORNÝM VÝKLADEM


TO TMAVÉ UPROSTŘED JSOU KAKAOVÁ ZRNA


TO JE KÁVA ARABICA


TOHLE ZASE PEPŘ


MASÁŽ U ODBORNÍKA


V DŘEVAŘSKÉ DÍLNĚ- KAŽDÝ BŮŽEK MÁ SVŮJ SPECIFICKÝ ÚKOL, chrání před požárem, přináší štěstí, chrání před pomluvou atd.


ZLATÝ BUDHA V DAMBULE


JESKYNNÍ CHRÁM V DAMBULE


TROCHU PŘEBUDHOVÁNO


A TEĎ KONEČNĚ NASTALA TA DLOUHO OČEKÁVANÁ CHVÍLE- pojedeme na slonovi- tedy pokud nespadneme dřív než se usadíme Úžasný


SNAD NEDOSTANEME MOŘSKOU NEMOC- a snad nás neshodí, až nám dojde ovoce, pro které si stále sahá chobotem


ČÁST VEČERNÍHO BUFETU V CAMELIA RESORTU- to nám bude doma chybět

ČTVRTEK, 1.12.

Dnes je na pořadu poslední část kulturního trojúhelníku. Sigiriya. Odjíždíme bez snídaně v 6,45, protože vstup na památné místo se otvírá v 7 hodin a směřují sem všichni turisté, tak abychom se vyhnuli frontám. Jsme skutečně téměř první, před námi teprve odemykají točité schodiště, které vede k chráněné stěně s obrazy Nebeských dívek (Cloud maidens).Vznik areálu opevnění sahá do 5 století . Tehdy král Kassapa, který svrhl a zaživa zazdil původního krále, svého otce Dhatusena. Jeho nevlastní bratr, který byl legitimním ástupcem, raději uprchl do Indie, aby se po 18 letech vrátil s podporou jihoindických žoldáků. Mezitím Kassapa nechal vybudovat opevnění Lví hora - Simha Giri, kam se uchýlil. Prohlédnout si můžeme muzeum, zbytky královské zahrady, nebeské dívky a zrcadlovou galerii, lví terasu a zbytky palácového komplexu. Celé to zaujímá 130 ha.
Po snídani balíme a jedeme do Necomba, kde se loučíme s Editou, Růženkou i Kelumem před naším hotelem Jetwings.
Vyrážíme do města hledat krámky s ovocem, maskami a dalšími suvenýry. Když asi po 2 km po ulici nalevo zjistíme, že tímto směrem asi nic takového nebude, vezmeme si Tut-tuk a vrátíme se asi 3-4 km zpět. Řidič na dotaz, kolik máme platit, jen krčí rameny a potutelně se usmívá, ani na druhý dotaz se nic nedozvíme, tak nabídneme 200 rupií (40 Kč). Vypadá spokojeně. Nakoupíme masku štestí (PC 5.600) za 3.500 a nějaké magnetky a přívěsek na klíče. Na pláži je červená vlajka tj. zákaz koupání. Jdeme do bazénu. Večeře je sice bufet, ale není velký výběr, ovšem jídlo je moc dobré a umělecky naservírované. Prostě extra hotel.


SIGIRIYA

CESTOVATELÉ U NOHOU LVA- tak to jsme my s Růženkou- naší skvělou průvodkyní


ZBYTKY OBROVSKÉHO SÍDLA V SIGIRIYI


LOV RYB V NECOMBU


TAKTO SE TAHAJÍ SÍTĚ Z MOŘE


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama