Život je pohyb Usmívající se blog pro neposedné duše

Pratolungo (I)

8. července 2017 v 0:19 |  BERCHTESGADEN, HALLEIN A DOLOMITY 2017

Olang- Lanzwiesealm 1823

Vzhledem k málo optimistické předpovědi počasí a válícím se mrakům všude, volíme celkem krátkou trasu pěšky z Olangu po značené pěší trase č. 7 k salaši - Malga Pratolungo neboli Lanzwiesen Alm. jedná se sice "jen" o výstup nějakých 800 m, ale stoupání je jako vždy hodně strmé a to jsme zase zjistili, co jsme zapomněli - no hůlky! tentokrát, což nás bude při chůzi do údolí dost mrzet. Nahoru je jako vždy vedro, přestože v lese nebude ani 18 stupňů , po ca. 2 hodinách vycházíme z lesa k louce plné kraviček a rachocení zvonců. Trochu si nás prohlížejí a jedné se asi něco nezdá, což vyjadřuje dost silným řevem. Jsou to zase ty typické alpské s chlupatýma ouškama. Salaš je prázdná- tedy žádní turisté a když vejdeme do lokálu, zřejmě vyrušíme majitelku s dcerou, které právě odpočívaly na peci. Bílá zděná pec je horká a příjemně ohřívá zbytek místnosti, venku je totiž jen 13 stupňů. Dáme knedlíčkovou polévku a pití. Paní přináší misku s vývarem a dvěma velikými kulatými "knedlíčky" - v průměru tak 5-6 cm. A venku, jak jinak, začíná pršet a za chvilku je vidět jen bílo za oknem, jak se natáhly mraky na vrcholek hory. Po 1/2 hodině ustává a tak se vydáváme zpět. Z hovoru s paní domácí se dozvídáme, že v salaši jsou vždy podle počasí, tedy když sleze sníh, což bylo asi 20.5.a končí začátkem října. Turistů je prý dost- tedy jen v sezóně , což je od 15.7 do 31.8. Nakonec volíme kratší trasu a dobře děláme. Když se vrátíme už je slyšet bouřku a nad Kronplatzem se válí těžké šedočerné mraky apo chvíli se spustí opět liják, ale to už jsme v domečku :-).
Podle mapy a popisu trasy dnešní výšlap měl být celkem 4 hodiny a převýšení 800 nahorua 800 dolů- délka 12 km. Podle seznamu bychom to museli proletět za 2,5 hodiny, ale podle hodnověrných italských map je to samozřejmě 4 hodiny.


JEŠTĚ NEPRŠÍ


TADY JE ÚTULNO S PECÍ A VENKU UŽ LEJEStatistika 21.415 kroků, stoupání 874 klesání 872, nevyšší bod 1810- předpoklad času 4 hod.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama