Život je pohyb Usmívající se blog pro neposedné duše

KVILDA 2017

2. srpna 2017 v 10:28 |  ŠUMAVA

ŠUMAVA 2017

22 -30. 7. 2017 Týden u Adrienne na Kvildě


Tak jsme zase po roce vyrazily s Hankou na již tradiční týden v chaloupce u Adrienne na Kvildě. Tentokrát je to trochu komplikované mojí nohou hendikepovanou záhadnou nemocí, kterou (tu nohu) si jako horký brambor přehazují mezi sebou ortoped s flebologem a internistou, který jediný dokázal stanovit jakousi diagnózu, které však ti druzí dva nedůvěřují. Aby měli dostatečné alibi, kdyby "něco", tak mě tedy podle ní léčí, nebo spíš neléčí, protože dávku léčebného prostředku stanovili tak nízkou, že nemůže ani vyléčit a snad ani moc ublížit. Tedy, aby "se vlk nažral a koza zůstala celá". To je zas obrázek našeho zdravotnictví, kdy případ, který není přesně podle knížek a naučených pouček, je opět neřešitelným rébusem, kterého je třeba se šikovně zbavit. Formulka "chce to klid" možná vyřeší všechno. Jisté je jen jedno, nemůžu kvůli bolesti došlápnout a tak bude náš tradiční sportovně turistický týden poněkud ochuzen. Je to tedy poprvé, kdy na Šumavu budeme shlížet ze sedla kola, protože ježdění na kole mě naštěstí nebolí.


22.7. -sobotaZačínáme, jak jinak, tradičně v Sušici v restauraci Gabreta, dnes s kachničkou a knedlíky se zelím. Následuje opět tradiční vyjížďka na inlinech po stezce do centra Sušice a přes dřevěný most dál podél Otavy až do Dlouhé Vsi, tentokrát jedeme trasu pouze jedenkrát a pak dokulhám pěšky k jezu a vykoupu se v ledové vodě. Když mám po asi 4 minutách omrzlý krk a v nohou ledové jehličky radši vylezu. Je 26 stupňů a sluníčko na břehu pálí jako divé. Na Kvildě je také teplo a tak ještě večer vyrazíme jen v tílku na kole na pramen Vltavy. Stojí tu vousatý cyklista s názory militantního ekologa a hned se nám dostane několik nevyžádaných rad a názorů. Jedním z nich je ten, že o žádný pramen Vltavy vlastně nejde, že stojíme u černého potoka. Vracíme se okolo 19 hodiny a je stále docela teplo.


Inline: Sušice centrum - Dlouhá ves a zpět

Kolo: Vilémov- pramen Vltavy a zpět - 14 km


23. 7. - neděleOkruh na kole: Kvilda- Horská Kvilda- Zhůří- Zlatá Studna- Churáňov- Pláně- Nové Hutě- Borová Lada- Kvilda -celkem 45 km


Na kole se úsek pro celodenní pěší výlet přejede za chvíli. Stavíme se jako vždy na kulajdu v bufetu na Churáňově, ale bohužel dnes není, je tu také jiný personál. Bramboračka je ale taky dobrá. Další tradiční zastávkou je penzion u Studeného potoka v Nových Hutích na lívance s borůvkovým žahourem, dnes máme času dost, na kole jsme všude hned…. Obsluhuje nás paní, která je velmi podobná té, kterou známe a která nás před rokem či dvěma při přechodu Šumavy zachránila od hladu buchtou, ale je mnohem mladší. Bohužel se posléze dozvídáme, že ona paní letos náhle v 68 letech zemřela a toto je její dcera. V Borových Ladách máme konečně čas si prohlédnout soví voliéry a seznámit se s Velkým výrem a Sovou sněžnou a dalšími druhy sov. Voliéry jsou sice prostornější než v ZOO, ale na velké létání to není. Dozvídáme se však, že ptáci jsou hendikepovaní a létat stejně nemohou. Borová Lada se rozrůstají, staví se tu mnoho nových a hezkých domečků, u kterých většinou stojí auta s pražskou SPZ.
SOVÍ "VÝBĚH" NEBO SPÍŠ VÝLET24. 7. - pondělíRáno leje jako z konve a také se znovu ochladilo- zajím je však stále ještě příjemně. Když déšť ustane, vydáme se pěšky pomalu, co noha dovolí, do lesa za humny na houby. Nečekáme žádný velký úlovek, protože tady už několik měsíců vládne sucho. Máme ale štěstí a za chvíli máme v košíku dostatek lišek na smaženici, taky pár suchohříbků jednoho praváka a kováře. Nikde nikdo, v lese si užíváme ticha a borůvek. Jelikož je ještě brzy a podle předpovědi se má i nadále ochlazovat, vydáme se na kole do Kvildy, mají tu totiž dobře zásobený sport a nakonec kromě nákrčníku nakoupíme obě ještě goretexové Salomony na chození. Chceme ještě vyjet na kole, ale déšť nás zažene do chalupy. Zítra snad bude líp.
25. 7. - úterýPodle předpovědi má být sice dnes zima, ale nemá pršet. Ne vždy se to ale meteorologům úplně povede - tu zimu ale trefili! Je pouhých 7 stupňů a fouká čerstvý vítr, takže pocitově tak 4 stupně.

Navlékáme vše, co máme a vyrážíme do terénu.


Trasa kolo: Kvilda- Bučina - Knížecí Pláně - Žďárecké jezírko - Strážný - České Žleby - Stožec- Dobrá- Lenora nádraží (busem do Kvildy) - Kvilda pekárna- Vilémov celkem 50 km


Na Bučinu to jde, je to do mírného kopce a tak se akorát zahřejeme. Odtud jedeme však stále z kopce a tak u Ždáreckého jezírka trochu cvičím, abych rozmrzla. Voda je teplejší než vzduch, ale koupat se nebudeme, je stále jen okolo 6-7 stupňů a fučí. Když dorazíme do Strážného, je to už na hraně, musíme si rychle dát něco teplého- čaj a poté ještě polévku, protože venku začíná zas pršet. U vedlejšího stolu nás zaujmou dva představitelé dnešních dětí z prvního stupně ZŠ. Dva obézní chlapečkové, kteří nevnímajíc okolí neúnavně buší do tabletu a zamračeným zrakem soustředěně sledují nějakou dětskou počítačovou hru. Ještě, že tento fenomén nepostihl naše děti, které si ještě dokázaly hrát venku, věšet se na klepadlo, číst si a třebas s námi hrát Pexeso. Strážný je stále plný Vietnamských stánků, heren a nočních pochybných podniků, u pumpy potkáme i jednu "silniční" prostitutku. Dokonalé rekreační středisko! Další úsek naštěstí vede do kopce až na Kamennou hlavu s krásnými výhledy do krajiny. U stolečku dáme svačinu. Ve Stožci už ani nemáme moc času na prohlídku a pádíme dál až do Lenory. Poslední úsek, asi 2 km leje. Cestou busem také, ale Kvildě právě ne. Nakonec se nám podaří i za drobného deště rozdělat oheň a opéct buřty a posedět s Adrienne a jejím hostem Marienem 15letým příjemným mladíkem, od kterého se dozvíme, jak to chodí v Americe, Francii a OSN, pro které pracuje jeho maminka jako vyslankyně v USA. Dnes si užíváme v posteli a ještě si přitopíme. Venku fučí čím dál víc a taky prší.


CESTOU NA KNÍŽECÍ PLÁNĚ
NAŠE NOVÁ GENERACE


CESTOU DO NOVÝCH ŽLEBŮ


NA KAMENNÉ HLAVĚ


NOVÉ ŽLEBY

26. 7. - středaTak dnes je počasí "dokonalé". Už od rána prší. Sledujeme meteoradar, kdy se objeví nějaká skulina. Podle hodinové předpovědi to má být v 10 a v 15 odpoledne, ale vždy tak maximálně na hodinu. Skutečně to sedí. V deset bereme pončo a jdeme do Kvildy, zastavíme se opět v informacích, a jelikož kousek za Kvildou zas začíná poprchávat a na obzoru jsou černé mraky, jdeme jen naučný okruh, který má asi jen 3,5 km. Na promočení bot to úplně stačí a moje noha by stejně vác nezvládla. Do tří odpoledne se sušíme. Pak jedu na kole nakoupit, což obnáší zhruba 20 minut, ale i tak už na zpáteční cestě zase prší. Ještě vyzkoušíme skulinu v 17 hod, ale dopadne to stejně, po chvíli zas přichází vítr s deštěm a tak se definitivně vracíme a sušíme oblečení a topíme.


Pěšky: asi 5 - 6 km


ŠUMAVSKÝ HOŘEC27. 7. - čtvrtekDopoledne konečně neprší a občas vysvitne sluníčko, my ale máme v plánu návštěvu u známé umělkyně paní Vladěny Tesařové v Dobré Vodě u Hartmanic. Bydlí v budově bývalé školy hned vedle kostela Sv. Vintíře, jehož skleněný oltář o šířce 5 m, výšce 3,5 m a váze 7 tun sklářka vyrobila. Při vstupu do bytu Tesařových si připadám spíše jako na zámku. Místnosti jsou velké. Obývací pokoj je v jedné z bývalých tříd a je zařízen převážně starožitným nábytkem a koberci, podlaha je původní dřevěná. Chodba je vyzdobena dřevěnými, vyřezávanými figurkami, převážně výjevy z bible. Jsou dílem jejího manžela Michaela. Už ve dveřích nás přivítá obrovská doga a jen o něco menší fousek. Oba pejskové jsou hodní a přítulní a také poslušní. Výtvarnice vypráví o historii domu a později nám ukáže a okomentuje jedno ze svých nejznámějších děl v přilehlém kostele. Máme štěstí, že můžeme navštívit i její dílnu a dozvědět se víc o postupu a technologii výroby jejích děl, z nichž jedno se právě vyrábí.

Po obědě v Gabretě v Sušici se vracíme.


V DOBRÉ VODĚ

U VINTÍŘE


DOMÁCÍ MAZLÍČCI

V ATELIÉRU UMĚLKYNĚKOSTEL SV. VINTÍŘE SE SKLENĚNÝMI PLASTIKAMI A OLTÁŘEM
Trasa kolo: Vilémov - Kvilda - Filipova huť - Ptačí nádrž - Březník - Modrava - Rokyta - Antýgl - Horská Kvilda - Kvilda -45 km


Dnes odpoledne už mělo být hezky, ale nad lesem visí opět zlověstné mraky. Přesto se ve dvě hodiny optimisticky vydáváme na kole směr Filipova Huť, Modrava a Březník. Cestou na Ptačí nádrž se zastavíme na borůvky, trháme jen tak do pusy. Oproti předpovědi začíná zas pršet a hlavně není moc teplo a proti nám fouká vítr, takže nám nafukuje pončo a brzdí nás. Déšť je dost vytrvalý, na Březníku nikdo není, kromě asi dvou kolařů schovaných v přístřešku. Vyfotíme si to skvělé počasí a jedeme rychle zas zpět na Modravu, když dojíždíme, máme už skoro přimrzlé ruce k řídítkům. Připadám si spíš jako v zimě na běžkách. Naštěstí v Arnice topí a velký zázvorový čaj s medem zahřeje a můžeme zas pokračovat dál na Rokytu a Antýgl. Když dojíždíme na Kvildu, už zas prší, ale to už je nám jedno, čeká nás teplá postýlka a večeře. Sušit můžeme až do rána.

28.7. - pátekTrasa kolo: Železná Ruda - Debrník - rozcestí Zámecký les - Rozcestí Gerlova huť - Skelná - Prášily - Srní Mechov - u Fruehaufů - Rokyta - Antýgl -Horská Kvilda - Kvilda- 58 km


Konečně neprší! Vyjíždíme ráno k autobusu do Železné Rudy s odjezdem 8,30 a v Rudě jsme v 10 hod. Výšlap na rozcestí Zámecký les je dost namáhavé a dlouhé, ovšem asfaltová cesta na Gerlovku je příjemná. Cestou potkáme ještě rozverného staršího pána, který se potřebuje vypovídat a má podobné názory na "Ochránce přírody" - máme na mysli ty militantní ekology, kteří sami jezdí na houby do první zóny autem a ostatní buzerují. Cyklistická stezka do Prášil a dále na Srní je moc hezkým zážitkem. Dnes tu bylo celkem prázdno, turistů jsme potkali skutečně poskrovnu. Stavíme se na oběd U Michala v Prášilech a na chvilku navštívíme Janu v jejich chalupě kousek od Rokyty, kam jsme dřív často jezdily s dětmi.


NA DEBRNÍK


NA GERLOVU HU´T


DO PRÁŠIL


CHALUPA U FRÜHAUFŮ


SOKOL29.7. - sobota


trasa kolo : Kvilda - Bučina - Knížecí Pláně -Nová Polka - Polecká nádrž - rozcestí na spojce na Strážný- Žďárecké jezírko - Knížecí Pláně- Borová Lada - Kvilda- 45 km


Dnes se konečně na závěr našeho pobytu udělalo hezky a tak volíme pohodovou trasu, kde bylo začátkem týdne prázdno. Všude je ale tentokrát hodně turistů. Naštěstí ještě neobjevili některá pěkná místa a tak si tam užíváme samy. Později odpoledne se stavíme na Žďáreckém jezirku, kde už také nikdo není. Plavky ale nemáme a tak se musíme spokojit jen s namočenými nohami. Je tu krásně jako vždycky. Škoda, že už náš pobyt končí.


PAMÁTKA NA SOCIALISTICKOU HRANICI


NA BUČINĚ


HŘBITOV NA KNÍŽECÍCH PLÁNÍCHPOLECKÁ NÁDRŽ
VEČERNÍ NÁLADA


30.7.- neděle


houby - borůvky a mobilita auta....Měl to být pohodový závěr týdne se sběrem hub (ten byl , ale moc jich nebylo), sběrem borůvek (taky- během ½ hod 2 litry) a odjezdem do Sušice na oběd a bruslením v parku u Otavy- tak tohle už nevyšlo. Když jsme chtěly otevřít auto, tak se tvářilo, že klíček nevidí, přitom baterii jsem měnila před ¼ rokem. Nakonec se podařilo otevřít nouzově, ale na nic jiného nereagovalo a nakonec odešel i displey. Vypadalo to na vybitou baterii, což se zdálo divné. Nakonec po asi hodinovém volání na různé asistence přijela asistence Škoda a nahodila baterku. Překvapivě jsme zjistili, že byla zapojená lednice (prázdná) a tudíž baterii během týdne totálně vybila....koho by to napadlo, že? Dobrá zkušenost pro příště. Jen klíček se už nepodařilo zprovoznit ani autoservisu, zřejmě už těch změn bylo na citlivou elektroniku moc.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jan Turon Jan Turon | E-mail | Web | 3. září 2017 v 19:22 | Reagovat

Tak to bylo zase dost dobrodružné a zažily jste a viděli toho dost. Pěkné fotky

2 Jindra K. Jindra K. | Web | 16. května 2018 v 10:32 | Reagovat

Moc pěkný výlet a především do krásného místa. Na Kvildu jezdím na kole strašně rád a vždy tam objevím zase něco nového.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama