Život je pohyb Usmívající se blog pro neposedné duše

Letní Arabba

29. června 2018 v 22:37 |  DOLOMITY

Týden v Arabbě pro invalidní horské turisty.

Ubytování přes Booking- residence Baita Antlia - Arabba- aparmán pro dva s kuchyní a verandou. Také s bazénem, saunou a solárkem. Bazén není na plavání , ale wellness tedy s bublinkami, ale nefunguje :-(.


Den první - Campolongo - Pralongia baita - 4 hodiny.

Letošní léto zas nezačíná úplně nejlíp. Po dvoudenním přechodu Krušných hor už 4 týdny léčím plantární fascitis -lidově ostruhu. Jednoduše bolest nachodidle v oblasti paty. Nic moc, noha stále bolí, i když mnohem míň, ale na žádné velké chození to není. Proto jen taková krátká procházka z Campolonga na chatu Pralongia a zpět.Dá se tu zdarma parkovat autem u lanovky a nebo dojet busem z Arabby. Když je krásné počasí, je to pěkná nenáročná tůra. Je sice krásně , ale fučí ledový vítr, takže si občas musím vzít i čepici.
Odpoledne se zastavíme dole v rezidenci, kde je sauna, běhátko, solárko a také bazén. Je malý, plavat se tu nedá, je určen jako masážní, ale bohužel bublinky se porouchaly a nefungují, takže nic jiného než sedět v chladné vodě se nedá, škoda.


NÁDHERNÉ VÝHLEDY - TO JSOU ALE PANORAMATA :-)


PRALONGIA


KVETE TU LECCOS- I LILIE

Den druhý a zdá se , že pro někoho i poslední- Vallaza di Fuori- Col di Ornella- Rifugio Padon-sentiero delle Creste-El Jóf- Davedino- Sottil - Vallaza 8 hodin.

Asi jsme to drobet přehnali...moje noha sice jakž takž přežila, ale Lubošovo koleno se po dokončení tůry rozhodlo stávkovat a přestalo chodit úplně. Klasika- na rifugio Padon stále do kopce...k vyhlídce El Jóf skodo po vrstevnici a pak stále dolů a to dost drsně. Z Padonu jsou krásné výhledy na Marmoládu, kde se stále lyžuje. Vítr fučí jako blázen, opět to bez čepice nejde. Jen v závětří je příjemně a dá se tu odpočívat pěkně v leže. V chatě je jen málo lidí a většina přišla od lago Fedaia, což je mnohem blíž. Někteří dokonce nakole přes kamení. Zatímco v zimě se jezdí Sella Ronda na lyžích, je možno totéž pdniknout v létě na kole. Vzhledem k většinou průdkým cestám s kamením, které podkluzuje po tom vůbec netoužím a přijde mi to mnohem nebezpečnější než na lyžích.


CESTOU NA RIFUGIO PADON


NA CHATĚ PADON - VÝHLED NA LEDOVEC MARMOLADA


MARMOLADA


VÝHLED NA MONTE CIVETTU

Den třetí- už jen pro jednoho- lehká cesta z Porta Vescovo na Rifugio Viel dal Pan, Sass Becé na Passo Pordoi a údolím zpět do Arabby. 5,5 hod

Tak už jen já jedu lanovkou v 11 hod na Porta Vescovo, kde jsou opět krásné výhledy na všechny strany, ale tradičně fučí ledový severák a tak pokračuji po "alta via delle Dolomiti" po vrstevnici s úchvatnými výhledy na lago Fedaia a Marmoladu. Je to poněkud masovka. Zřejmě tato cesta patří k velmi oblíbeným, už vzhledem ke své malé obtížnosti. Na rozdíl od včerejška, kdy jsme nikoho nepotkali celý den, tak tady stále míjím nějaké turisty. není před nimi ani kam utéct. Přestože jdu pomalu a několikrát se zastavím, jednou dlouze na svačinu, dorazím do průsmylku Pordoi už ve 14 hod. Cestou údolím do Arabby se zastavím jen na limonádu z černého bezu- Succo di Sambuco. Ta mi chutná, pokud odmyslím 2,50 až 3 Eur za 2 decky. V údolí nevede turistická cesta , ale dá se jít po sjezdovce, cestami na lukách a lesními cestami. V 16,30 jsem i se zastavením v hospodě zpátky v Arabbě. V rezideci probíhá nějaká zásadní oprava- celé odpoledne jede sbíječka- prý nějaké porucha a akutní oprava.


PORTA VESCOVO- SEM JEZDÍME NA LYŽÍCH


LAGO FEDAIA


POHLED NA SILNICI NA PASSO PORDOI

Den čtvrtý, zas jen pro jednoho- Arabba-La Palé- Lago di Boé- Campolongo (hotel Boé) busem zpět do Arabby. 5 hod


Tak nejen bolavá noha, ale už i zapomětlivá hlava. Vracím se celkem dvakrát, jednou pro foťák a podruhé od stanice lanovky na Burz, kam jsem původně chtěla vyjet , tentokrát pro hůlky. Tak to už máme jedne km navíc. Nakonec jdu pěšky přes louku, protože se mi nedaří najít nástupní místo cesty na Burz. Po sjezdovce se jde lépe než po šotolinové cestě, která podkluzuje nejen cyklistům, ale i pěším. Jdu pomalu, noha bolí a tak na Palé dorazím zhruba za hodinu. Dále cesta vede mezi skálami, kde je to spíš pro kamzíky, ale zas to neklouže. Kus před odbočkou na Piz Boé dám svačinu a pak už narazím čepici a nakonec i rukavice, protože zas fučí ledový vítr. Moc se mi dál nechce , noha zlobí. Nakonec to dám a k jezeru dojdu za další hodinku. Rozhodnu se pak vrátit jinudy a scházím do Campolonga. To už se pěkně zatáhlo a začíná poprchávat, schovám se před lijákem na chvilku v restauraci na " succo di Sambuco" a v 16.15 jedu prázdným autobusem do Arraby. Tady už je zas slunečno. Kutání o patro výš už dokončili a Lubošovo noha je taky mnohem lepší, ovšem na žádné chození po horách to není. Třebas se stane zázrak a zítra začne běhat jako srna.


TO JE ARABBA
LAGO BOÉ

Den pátý, zase sólo! Arabba- Varda - Masarei - Viza - Pralongia - la Fraina -Corvara a busem zpět.6 hod

Ráno ještě svítí sluníčko, ale počasí se postupně kazí. Cesta z Vardy na Vizu je příjemná lehké stoupání přes vrstevnici s výhledy na Col di Lana a pohoří Tofana. Nikde ani živáčka, teprve na loukách u Vizy stádo krav s dvěma pasáčky. Dokonalý relax. Ani po cestě na Pralongii a dál po hřebeni s výhledy na všechny strany téměř nikoho nepotkám. Jense zatáhlo , spadlo pár kapek a zas fouká, je to na čepici. I tak je tu nádherně, přestože noha bolí. Po 16 hodině scházím mezi lidi do Corvary a v 17 hod odjíždím busem do Arabby - jak jinak zase jsem sama v celém busu, tedy až na řidiče.POHLED NA ARABBU OD VARDY


ALPSKÁ ORCHIDEA


NIKDE NIKDO- NÁDHERNÁ LOUKA


SASSO DE LA CROCE


BAITA PIZ FREINA A OBLAST PUEZ

Poslední den, Castel Andras - Col di Lana (21)- Siefsattel (23) -Teriál Ladin- Pralongia- Passo Campolongo, 6,5 hod

Má to i své výhody, když Luboš nemůže chodit- tedy pro mě, jelikož mě může odvézt tam, kam bus nejede. Jedeme autem téměř až k Passo Falzarego a cestou míjíme ukrutné množství silničních cyklistů, odhadem víc než 300 lidí, kteří nejdedou za spořádaně za sebou, ale vedle sebe a prostředkem, což je v serpentýnách, kdy není vidět dopředu opravdu super. Do toho se motají a naštvaně tůrují motorkáři. Co se to děje? Konečně odbočujeme k hradu - tedy jeho zbytku. Jmenuje se Castel Andras a byl postaven někdy okolo roku 1000. V podstatě z něj zbyla jen věž. Je přístupná, platí se vstupné. Nemám moc času a tak se loučíme a já vyrážím přes obec Castello ( 1747 m.n.m.) o ca 4 staveních loukami do prudkého kopce. Nechce se mi stoupat až na horu Col di Lana ( 2462). POdle mapy to vypadá , že výhodnější bude obejít ji zleva. PO půl hodině však podle mobilu zjišťuji, že cesta vede moc dolů a úplně jinam než chci, musím se vrátit. Takže ztrácím hodinu a vydávám se směrem k hoře a odbočce pod ní do prava k sedlu Sief. Tady se mi opět cesta ztrácí , ale nakonec do sedla dojdu. Cesta je dokonalá meditace- je klid nikde nikdo, jen občas se potkám se svištěm. Malino poprchává, al epočasí se mění rychle, takže se neustále oblékám a zase svlékám. Kousek pod sedlem dám svačinu. Zrovna teď mě napadá, když tu nikdo nechodí, aby tu nebyli medvědi. Myšlenku raději hned zaženu. Od sedla jdem cesta úbočím hory Setsass (2561) cesta se tu mění a přeskakování z kamene na kámen v kamenném moři. Konečně se dostávám na louky pod Pralongií, kde potkávám první lidi. Dva Italy, jednoho na kole a druhého s hůlkami spěchajícího vedle něj. Zastaví se u mě a říká , že jde tímto směrem (opačným než já) a jestli nechci jít s ním. To tedy uhodl , že ne. Že stihnu autobus v 17,15, je zančně ohrožené. Na Pralongii už je jasné , že ne. Jede za 50 minut a já to mám ještě skoro 2 hodiny. Nakonec mi ujede o 15 minut. Ještě , že mám Luboše, který mě odveze, jinak bych musela jít další 2 hodiny pěšky do Arabby. I s odbočkou to bylo dnes asi 16 km, což je v tomto terénu asi 6,5 hodiny.CASTEL ANDRASCOL DI LANA


NÁDHERNÉ TICHO HOR....KONEČNĚ PRALONGIA V DOHLEDU


TAK SNAD ZASE PŘÍŠTÍ ROK ČAO DOLOMITI
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 děda tik tak děda tik tak | Web | 1. července 2018 v 16:02 | Reagovat

Takové pěší tůry bych teda nedal, ale takové výhledy na hory stály zato. Supr fotky :-)

2 Jan Turon Jan Turon | E-mail | Web | 9. července 2018 v 14:49 | Reagovat

Priroda nadherna...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama